Инфарктът на миокарда, наричан още сърдечен удар, е сериозно заболяване, което настъпва поради недостиг на богата на кислород кръв до сърцето, вследствие на което част от клетките на сърдечния мускул се увреждат или загиват. Причина за появата му най-често е образуването на тромб, който води до запушване на кръвоносен съд на сърцето, но в редки случаи, може да бъде предизвикан и от силен и продължителен спазъм на артерията.
Първоначалните признаци за инфаркт на миокарда обичайно се появяват постепенно, в рамките на няколко минути. Сред тях са болки в лявата ръка и рамо, умора, замаяност, задух и силно безпокойство. Наблюдават се обаче симптоми, които се проявяват с по-голяма тежест в зависимост от пола.
При мъжете това са болка в гърдите, студена пот и болки в стомаха.
Жени по-често съобщават за учестен и неравномерен пулс, гадене и/или повръщане и болки в гърба, врата или челюстта.
От друга страна, при пациенти в много напреднала възраст и при такива със захарен диабет инфарктът може да протече нетипично – без силни и дори без никакви болки, а само с внезапно силно отпадане, профузно изпотяване, значително понижаване на кръвното налягане, прояви на колапс.
Без значение в коя група попадате, при възникването на някой от гореспоменатите симптоми, веднага трябва да търсите специализирана помощ. Навременната лекарска намеса може да спаси живота Ви и да намали вредите върху здравето след инфаркт.
Въпреки че една част от предразполагащите фактори за развитието на сърдечно-съдови заболявания не могат да бъдат повлияни (възраст, фамилна обремененост), навременната промяна в навиците и добрата профилактика могат значително да намалят риска от настъпване на инфаркт и да подобрят качеството на живот.
Ето няколко съвета как да запазите сърцето си здраво по-дълго:
Статията е информативна и не заменя консултацията с лекар или фармацевт.
Привет, това е коментар.
Управлението, промените, редактирането и триенето на коментарите става в секция Коментари на таблото.
Аватарите на потребителите, които коментират, идват от Gravatar.